List «
        

Rzym 1 listopad 2020r.

Drogie Siostry i  Drodzy Bracia, 

niech Pan obdarzy was swoim pokojem! 

Listopad to miesiąc, w którym myślimy więcej o Świętych. Czcimy wszystkich świętych, także tych z wielkiej Rodziny Serafickiej, którzy świecą przed nami latarniami, oświetlając nasze drogi, gdy szukamy Boga i staramy się żyć naszym powołaniem. Pamiętamy tych naszych bliskich, członków rodziny, braci, siostry, współpracowników, sąsiadów, którzy nie mogą już być z nami i których pragniemy ponownie spotkać. Módlmy się za tych, którzy nas opuścili w tym roku, dlatego wzywam was wszystkich do poświęcenia szczególnej chwili na modlitwę za nasze siostry, braci, członków rodzin, którzy odeszli od  nas  do Pana w tym roku. szczególnie za  zmarłych   z powodu zakażenia przez COVID-19 . Pandemia nadal ma duży wpływ na nasze życie i potrzebujemy Ducha Świętego, który może nas pocieszyć   i umocnić.

Wspólnoty zwykle nie mogą się spotykać, a brak osobistych kontaktów sprawia, że ​​życie braterskie jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Trwa to już ponad sześć miesięcy i wiem, jak trudno każdemu z was poradzić sobie z tą sytuacją. Modlę się za każdego z was, prosząc Pana czasów, aby wybawił nas od tej trudności i wzmocnił nas, aż będziemy mogli wrócić do bardziej zwyczajnego stylu życia. Prezydium CIOFS ma te same trudności, ale staramy się czynić wszystko, co w naszej mocy, aby rozwijać życie braterskie i odpowiadać na bieżące potrzeby Wspólnoty Międzynarodowej i Wspólnot Narodowych. Rozpoznawszy największe potrzeby, przesyłam   trzy dokumenty, które, mamy nadzieję, pomogą wam przynajmniej w praktycznych sprawach życia braterskiego. Dziękuję Komisji Prawniczej i całemu  Prezydium Rady Międzynarodowej CIOFS za te dokumenty. 

Jednym z dokumentów jest krótka wskazówka, która ma na celu pomóc w stawieniu czoła pytaniom dotyczącym kapituł, przyjęć i składania profesji w tym okresie pandemii, kiedy wspólnoty mogą się spotkać. 

Drugi to zaktualizowany dokument uzupełniający do Statutów  Narodowych. Ta zaktualizowana wersja została ulepszona zgodnie z najnowszymi doświadczeniami. 

Trzeci dokument zawiera wytyczne dotyczące regresów. Opierając się na doświadczeniach prezydium, stwierdziliśmy, że warto rzucić światło na niektóre kwestie i wyjaśnić procedurę. 

Mam nadzieję, że te dokumenty mogą wam w tej sytuacji pomóc, chociaż wiem, że nie zastąpią one osobistej miłości i uśmiechów, wspólnych Mszy św., dobrych dyskusji, wspólnych obiadów, życia braterskiego w pełni.

 Niech Pan  rozjaśni nasze umysły, abyśmy dostrzegli w tym bogactwie i różnorodności świętości, o której pamiętamy szczególnie w tym miesiącu, że my także mamy to samo powołanie do bycia świętymi! Nie ma jednego sposobu na bycie świętym, Bóg zaprasza nas, każdego z nas, abyśmy byli świętymi na swój sposób .. Modlę się za Ciebie, abyś znalazł właściwy sposób, aby zostać świętym! Wciąż modlę się za was wszystkich, i  proszę was również o modlitwę za mnie i za Prezydium  Rady Międzynarodowej, abyśmy mogli coraz lepiej służyć wam, Wspólnocie Międzynarodowej, dzień po dniu.

Wasz Przełożony  i Wasz Brat  Mniejszy 

Tibor Kauser OFS

 

 

 

PYTANIA W CZASIE PANDEMII o przeprowadzanie kapituł na  we wspólnotach miejscowych,                regionalnych i narodowych – co robić w tej sytuacji?

 Reguła  FZŚ  przewiduje tymczasowy charakter  Rady (art. 21 Reguły), a Konstytucje Generalne FZŚ  określają  czas jej trwania na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym na trzy lata (artykuł 49.2; 79.1 i 3 GGCC). Trzyletni okres liczony jest od dnia wyborów: np. Rada wybrana 20 sierpnia 2020 r. zakończy swą  kadencję  20 sierpnia 2023 r. Jeżeli przewidują  to Statuty Narodowe, Kapituła wyborcza może odbyć się z wyprzedzeniem. . Kapituła wyborcza może zostać odroczona do trzech miesięcy (nawet jeśli nie jest to przewidziane w Statutach Narodowych) na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), kan. 165, ponieważ   FZŚ  podlega powszechnemu prawu Kościoła (które również obejmuje prawo kanoniczne), jak i „swoje” (art. 4 ust. 1 OWH). Oznacza to, że rada może kontynuować swoją działalność z pełnymi uprawnieniami, a przełożony może zwołać kapitułę  wyborczą  wspólnoty nie później niż w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu kadencji (na przykład: do 20 listopada 2023 r.). Co się stanie, jeśli miną choćby trzy miesiące bez  przeprowadzenia Kapituły wyborczej? Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, kan. 165 << Jeżeli kolegium lub zespołowi osób przysługuje prawo wyboru na urząd, nie powinno się wyboru        odkładać przez okres dłuższy niż trzy użyteczne miesiące, licząc od otrzymania wiadomości o  wakansie urzędu, chyba że inaczej zostało zastrzeżone w prawie, albo w prawnych statutach  kolegium lub zespołu. Po bezskutecznym upływie tego terminu, wakujący urząd powinna powierzyć   swobodnie ta władza, której przysługuje prawo zatwierdzania wyboru lub zastępczego powierzania     urzędu.  >>. Ten kanon, czytaj wspólnie z artykułem  31.1 ostatnia część KG FZŚ wskazuje, że Rada wyższego szczebla, formalnym aktem przełożonego , może: 

a) powołać Radę, wskazując członków, którzy ją tworzą (swoboda sprawowania urzędu, część końcowa kan. 165 KPK); 

b) zorganizować i zwołać   Kapitułę wyborczą (art. 31 ust. 1 ostatnia część KG FZŚ) 

c) w przypadkach nadzwyczajnych, takich jak całkowity zakaz   i ograniczenia przemieszczania się dla wszystkich, przedłużyć czas trwania Rady na czas określony (kan. 201 §2 KPK) Skoro jesteśmy w okresie pandemii,            czy kapitułę wyborczą można  przeprowadzić online? NIE, to nie jest możliwe. (Artykuł 76.1  KG FZŚ  jasno określa miejsce, dzień i godzinę wyborów, które mają być wskazane w zwołaniu kapituły. Tę specyficzną normę dla naszego Zakonu należy czytać w połączeniu z kanonami 119-1 ° (o charakterze ogólnym dla wszystkich aktów kolegialnych), 167 i 173 §2 (specyficznych dla zapewnienia urzędu kościelnego z wyborami). Normy te pozwalają nam bardzo dobrze zrozumieć, jak fizyczna obecność kapitulnych w określonym miejscu jest niezbędna dla ważności wyborów. Oznacza to, że NIE MOŻNA  przeprowadzać kapituły wyborczej przez   Internet

Formacja wstępna i profesja: zasady obowiązujące w czasie Covid zarówno przyjęcia, jak i złożenia profesji mogą być przeprowadzane zgodnie z  zasadami określonymi  przez różne  rządy krajów  oraz zgodnie z  określonymi zasadami  dotyczącymi zdrowia i higieny, a także  przy zachowaniu  dystansu społecznego. Warto pamiętać,       że jeśli wprowadzone ograniczenia  nie pozwoliły na zorganizowanie  formacji nawet w trybie online, Rada Wspólnoty miejscowej  ma dwie możliwości:

 a) w przypadku, gdy rząd zakazał wychodzenia z domu i odbywania zebrań  nie  można  zaliczyć  tego czasu do formacji , ponieważ kandydaci i / lub przyjęci do wspólnoty nie mogli obiektywnie skorzystać z prawa do otrzymania formacji: w związku z tym dni przeszkody „ zamknięcia ”nie są wliczane  do formacji, ponieważ ona została przerwana wprowadzonymi ograniczeniami w spotkaniach. Przykład: rok formacyjny kończy się 15 września 2020 r., ale w kraju było 60 dni „zamknięcia” z powodu Covid 19, więc czas formacji faktycznie zakończy się 14 listopada 2020 r .

 b) może przedłużyć czas trwania inicjacji lub dopuszczenia do złożenia profesji zgodnie z art. 41.3 KG FZŚ, nawet jeśli nie przewidują tego statuty narodowe. Jeżeli rada  wspólnoty miejscowej zdecyduje, że przyjęcia do wspólnoty i / lub profesja  mogą się  odbyć, musi pamiętać, że: 1) Profesja jest aktem kościelnym publicznym       i uroczystym, który  włącza osobę do Zakonu i zobowiązuje ją do realizacji „planu świeckiego życia franciszkańskiego ”(art. 9 ust. 1 KGH)„ przechodząc od Ewangelii do życia i od życia do Ewangelii ”( 4, Reguła FZŚ): nie jest to pobożna pobożność ani nie zasługuje na świętość z powodu prostego faktu złożenia profesji! (jest odwrotnie, ponieważ wymaga to więcej niż od zwykłego wiernego); 2) Kościół (budynek) NIE jest konieczny do rytuałów przyjęcia i / lub profesji. Rytuał FZŚ, część I, uwagi wstępne są bardzo jasne: a) n. 10 = obrzęd inicjacji: „[...] wypada, aby przyjęcie miało miejsce podczas celebracji  Liturgii Słowa Bożego i wobec zgromadzonej Wspólnoty Braterskiej.” W tym przypadku Rytuał wskazuje wyraźnie na na  zwykłe  miejsce spotkań  wspólnoty.

b) nr 13 = profesja: „[…] Dobrze jest, aby profesja odbywała się podczas Eucharystii lub przynajmniej w ramach  odpowiednio przystosowanej  Liturgii  Słowa”. Mszę świętą można odprawiać w odpowiednim i godnym miejscu, według uznania celebransa.

 RÓŻNICA MIĘDZY AKTEM PUBLICZNYM I PRYWATNYM

 Bardzo często mylimy akty publiczne i prywatne, to znaczy między zobowiązaniem publicznym i prywatnym („przysięga”). W lepszym zrozumieniu pomaga nam kanon 1192 KPK: akt prywatny lub ślub = jest wykonywany „coram deo”, czyli „przed Bogiem”. Jest to zobowiązanie, które osoba przyjmuje bezpośrednio z Chrystusem; nie ma władzy kościelnej, która by go słuchała. Akt lub ślub publiczny = jest dokonywany „coram Ecclesia”, tj. przed Kościołem. Oznacza to, że zobowiązanie jest przyjmowane przez prawowitego przełożonego (władzę kościelną) w imieniu Kościoła: jeśli chodzi o FZŚ  - przez przełożonego wspólnoty miejscowej Przyrzecznie życia ewangelicznego (profesję) przyjmuje przełożony w imieniu Kościoła i Wspólnoty Braterskiej  .Temu obrzędowi przewodniczy kapłan, jako świadek ze strony Kościoła i Zakonu. Ten uroczysty akt  jest uznawany przez Kościół. Profesja we FZŚ  jest jednocześnie działaniem Chrystusa i Kościoła, jest wydarzeniem zbawczym i dlatego jest aktem publicznym, kościelnym i uroczystym. (Rytuał Część II  nr 13) ,Wspólnota  braterska  jest „znakiem widzialnym Kościoła, jest  wspólnotą miłości >> ( art. 22  Reguły FZŚ)

Rzym, 1 listopada 2020 Prezydium  CIOFS

 

        
        
        



© 2015 entro24.com