Rekolekcje FZŚ w Gietrzwałdzie z okazji 800 lecia «
        

              Rekolekcje Franciszkańskiego Zakonu Świeckich                    w Gietrzwałdzie  z okazji

              osiemsetlecia powstania.

 

            W dniach 17,18 i 19 września 2021 roku w ramach obchodów osiemset- lecia powstania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbyły się rekolekcje dla Regionu olsztyńskiego. Mottem przewodnim było hasło „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Patronem rekolekcji był święty Józef.

Rekolekcje głosił o. profesor Zdzisław Gogola OFMConv – asystent narodowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Krakowa. W miarę swoich możliwości czasowych był z nami o. Paweł Kaczorek OFMCap z Parafii Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia w Olsztynie. Na uroczystą Mszę św. przybył także o. Kazimierz Brzozowski OFMConv, asystent wspólnoty w Ostródzie. Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólną modlitwą, codziennie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Dzień także rozpoczynaliśmy i kończyliśmy  braterskim uśmiechem. Podczas rekolekcji przeżyliśmy wiele innych wydarzeń jak Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu.

O. Zdzisław podczas naszych ćwiczeń duchowych poruszył wielu zagadnień, tematy bardzo aktualne na dzisiejszy czas. Konferencje które wygłosił dotyczyły tematyki rozwoju życia duchowego człowieka oraz zagadnień powstania i funkcjonowania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Nie możliwe jest w kilku zdaniach opisać myśli i rozważań zawartych w konferencjach,  spróbuję jednak wyłonić najważniejsze, które zapadły w serce.

 

Zatrzymaj się

Umieć się zatrzymać to jeden z tematów rekolekcji. Aby uchwycić to co głębokie duchowo, aby się rozwijać duchowo trzeba się zastanowić, zatrzymać. Na skutek pośpiechu, nie znajdujemy czasu dla Pana Boga, dla drugiej osoby, a nawet dla siebie, nie umiemy dobrze wykorzystać czasu. Zbyt często mówimy nie mam czasu. Ludzie, którzy nie mają czasu, najmniej pracują – stwierdził to Georg Christoph Lichtenberg. Czas rekolekcji jest właśnie takim czasem zatrzymania się, ale także nauką praktykowania tego na przyszłość. Trzeba pamiętać słowa ewangelii „ Gdzie skarb Twój tam i serce Twoje”.

 

Aktywność dla Wspólnoty Kościoła

Innym tematem to powołanie nas do wzniosłej posługi Kościołowi świętemu. Powinniśmy mieć nie tylko taką świadomość, ale wolę pomocy Kościołowi w dzisiejszym czasie. Usłyszmy co mówi do nas Chrystus, jak kiedyś do Franciszka „Franciszku odbuduj mój Kościół”. Nawrócenie świętego Franciszka to powtórne jego narodzenie, to Ewangelia zrodziła świętego Franciszka; ona też pociągała wielu jego naśladowców. My, jako świeccy franciszkanie winniśmy budować życie na Ewangelii i kierować się zasadą – od Ewangelii do życia i od życia do Ewangelii.

Sumienie

Ważnym tematem była refleksja na temat sumienia, które jest głosem Boga w naszym sercu. Człowiek swoim sumieniem powinien oceniać własne czyny, sprawy bądź sytuacje: prawidłowo i prawdziwie. Należy dokonywać rewizji własnego sumienia. Jest źle gdy sumienie jest uformowane błędnie. W dzisiejszych czasach jednym z poważnych problemów to zanik zmysłu moralnego u wielu ludzi, a co za tym idzie sumienia. Niektóre środowiska liberalne, mające wpływy i dużą siłę przebicia kreują wychowanie ateistyczne, liberalne co w istocie przekłada się na brak dobrej formacji sumienia. Młode pokolenie nie jest w pełni kształtowane na podstawie sumienia. Niestety formacja często oparta jest na ideologiach, to prowadzi do dużego nieszczęścia a w konsekwencji do zatwardziałości serca i zachwiania porządku Bożego w świecie.

Piękno franciszkańskiej duchowości

Ojciec Zdzisław podkreślił ważność i wyjątkowość duchowości franciszkańskiej w świecie. My jako córki i synowie duchowi św. Franciszka mamy ustawicznie dawać dobry przykład, gdyż słowa przebrzmiewają, a przykład pociąga. Podczas jednej z homilii Ojciec nawiązał do sceny ewangelicznej w której uczniowie rozprawiali między sobą, kto jest największy pośród nich. Rekolekcjonista wskazał na grzechy główne takie między innymi jak: pycha, zazdrość, chciwość, gniew, nieczystość a antidotum na nie jest pokora i mądrość. O ten  dar mądrości należy się modlić. Pan Bóg wyposażył człowieka we wszystkie dary potrzebne do zbawienia, trzeba jednak o nie prosić i modlić się.

 

Jubileusz 800 lecia

W sobotę w Sanktuarium uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. dziękczynnej z okazji Jubileuszu 800 lecia powstania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Przewodniczył o. Paweł Kaczorek, homilię wygłosił o. Zdzisław Gogola, mszę świętą współcelebrował także o. Kazimierz Brzozowski – asystent wspólnoty w Ostródzie. O. Zdzisław podczas homilii mówił, że rodzina franciszkańska jest bardzo potrzebna dzisiejszemu światu. Istnieje 800 lat ponieważ między innymi ma zdrową duchowość i właściwe odniesienie do Boga i jego dzieła – dóbr materialnych. Tegoż wieczoru urządziliśmy braterskie spotkanie, były wspomnienia z przedstawieniem krótkiej historii Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w świecie, w Polsce i w naszym olsztyńskim regionie. Przełożeni wspólnot, a także siostry i bracia należący do wspólnot dzielili się swoimi doświadczeniami powstawania ich wspólnot i powołania do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Siostra Krystyna Kuzaka jedna z pierwszych przełożonych regionalnych, obecna na rekolekcjach wspominała początki funkcjonowania naszych wspólnot w Regionie Olsztyńskim. Tego samego wieczoru około godziny 21.oo uczestniczyliśmy w procesji pokutnej. Poprzez modlitwę różańcowa zanoszoną do Matki Bożej Siedmiu Boleści przepraszaliśmy za grzechy swoje i wszystkich ludzi. Naszą modlitwę zakończyliśmy w miejscu objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie poprzez odmawiając litanię do Matki Bożej Bolesnej.

 

 

 

Wdzięczność

Bardzo dziękujemy Bogu w Trójcy Przenajświętszej, Matce Bożej i świętemu Franciszkowi, za łaskę powołania,  że to że już osiem wieków świeccy franciszkanie są włączenie w tę piękną duchową rodzinę franciszkańską.

Dziękujemy serdecznie czcigodnemu o. profesorowi Zdzisławowi Gogoli  za przybycie z Krakowa do Gietrzwałdu, za wygłoszenie pouczających konferencji w bardzo przystępny sposób. Czujemy się zaszczyceni obecnością Ojca pośród nas, który każdym słowem i całą swoją postawą dawał nam przykład życia  Ewangelią na wzór św. Franciszka.

Dziękujemy o. Pawłowi Kaczorkowi i o. Kazimierzowi Brzozowskiemu, że byli z nami, za modlitwę i braterskie spotkanie przy kawie. Dziękujemy wszystkim drogim siostrom i braciom, którzy przybyli na rekolekcje, także tym którzy przybyć nie mogli i trwają wiernie przy Bogu w duchu świętego Franciszka.

Bracia, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze.

 

Pokój i dobro!

s. Barbara – przełożona regionu olsztyńskiego

        
        
        



© 2015 entro24.com